Historie klubu

Začátky klubu spadají do přelomu 70-tých a 80-tých let. Členové Kubeš, Sobota, Kolář a další kteří už často nejsou mezi námi, jezdili jednou měsíčně do AOZ v Olomouci, kde se scházeli modeláři z celé severní Moravy. AOZ byl vojenský automobilový opravárenský závod. Byl to celkem paradox, že ve vojenských prostorách se scházela parta lidí, kteří často obdivovali západní vojenskou techniku. Taky jsme na to dojeli. Když nás vyhodili, začali jsme dojíždět do kulturního střediska do Prostějova. Zajímavé bylo hlavně to, že se tam scházela opravdu různorodá parta lidí. Nebyli to jenom modeláři, ale lidé z Kovozávodů Prostějov, aerokluboví piloti, piloti RAF, lidi kteří se zajímali o historii, mechanici, prostě kdokoli, kdo měl rád letadla. Byl to také neocenitelný zdroj informací, kterých se nám tehdy tak nedostávalo. Po revoluci se najednou otevřely nové možnosti v podnikání a lidi měli najednou jiné starosti a priority, takže se klub rozpadl.

Po nějaké době jsme začali mít absťák po modelech a kamarádech, takže Jarda Sobota domluvil prostory v bývalém prameťáckém kulturáku (dnes katastrální úřad) kde pracoval. V 90-tých letech nám nabídl prostory na učňovské škole Laďa Frank, který tam dělal vedoucího mistrů odborného výcviku. V období Prametu a Učňovky se nám podařily udělat dvě výstavy modelů, díky kterým se v klubu objevili noví lidé. Následně jsme se začali scházet po různých hospodách. Toto prostředí nám evidentně svědčilo, protože se lidi začali zase přidávat. Jsme  parta dospělých lidí, kteří se rádi vidí, povídají si kdo co postavil, sdělí si novinky a zapijí to pivkem. V současné době se scházíme vždy poslední pátek v měsíci od 18:00 hod v restauraci Arte v Šumperku.

  Co se týká klubu, tak oficiálním klubem jsme nebyli až do roku 2017, kdy jsme založili zapsaný spolek s názvem Model klub Šumperk z.s., abychom v roce 2018 mohli s pomocí sponzorů a pod záštitou města Šumperka uspořádat mezinárodní modelářskou soutěž. Obrovský úspěch této akce nás povzbudil k dalším krokům.

Do budoucna bychom si rádi pronajali nějaké prostory, které by nám sloužily jako klubovna a zároveň už dlouho diskutujeme o tom, že bychom rádi předali naše zkušenosti a dovednosti mladším generacím. Intenzivně jednáme se zástupci mládežnických organizací a hledáme cesty k tomu, jak provozovat Modelářský kroužek pro děti ze Šumperka a okolí.