Plastic people of Tovačov 24.7.2021

Minulý týden jsme si páteční pozdní odpoledne užili na klubové grilovačce u Luboše, hlavním šéfkuchařem bývá vždy Pepa a ani teď tomu nebylo jinak, opět si pro nás nachystal výbornou delikatesu. Všichni jsme si pochutnali a jako dezert nám Lubošova manželka upekla výborné buchty. Byl to příjemně strávený letní večer za přítomnosti hezkého počasí a dobré společnosti. Zároveň jsme se domlouvali na sobotní výstavu v Tovačově, kam jsme si udělali výlet já s Marťou, Honzou Steinerem a dědou Vladimírem Zindulkou.

Včera jsme se zúčastnili soutěže Plastic People of Tovačov, je to rok a půl od poslední výstavy, kterou jsem navštívil v Rimavské Sobotě. Za covidovou přestávku jsem byl zpočátku rád, protože jsem mohl dodělat nějaké resty a připravit si zásobu modelů na nadcházející soutěže. Po půl roce už jsem ale začínal být hladový po nějaké soutěži. Situace se bohužel nelepšila a opatření začínala být naopak přísnější. Naštěstí se to v polovině tohoto roku zlomilo a s rozvolněním přichází i první soutěže.


Tovačov je zhruba hodinu cesty ze Šumperka, a tak jsme se tam s mojí přítelkyní, dědou a Honzou Steinerem vypravili. Co jsem každý rok četl, tak se vždy jednalo o komornější výstavu a myslím, že ani organizátoři nečekali tak hojnou účast, co se týká počtu modelů. Na soutěž jsem jel s očekáváním, že po tak dlouhé přestávce uvidím zase nové kvalitní modely. Po cestě do Tovačova mi volal Petr (jeden z organizátorů), kde jsme, že náš klubový stůl by potřeboval obsadit soutěžními modely. A v tu chvíli jsem si řekl: „Páni, tam bude asi pořádná dávka modelů.“ A taky že byla, k vidění tu bylo okolo 600 modelů.

Po vybalení svých modelů na stůl jsem nezamířil hned k focení, jak bývá mým zvykem, ale šel jsem hledat zásuvku, abych si nabil baterku do foťáku, na což jsem doma zapomněl. Aspoň jsem měl trochu času domluvit se na nějakých podrobnostech ohledně naší soutěže. A taky jsem se šel s velkou zvědavostí porozhlédnout po hale.

Na výstavě převládaly letadla, tohoto aspektu jsem si všiml už v dřívějších letech, kdy bojová technika a diorámy začaly být trochu na ústupu. Kvalita letadel byla obrovská a myslím si, že bylo hodně těžké vybrat v takovém množství vítěze. Už od začátku mě zaujalo pár modelů, které jsem také ocenil klubovou cenou Model klubu Šumperk.
Letadlo Zero type 21, německý důstojník Wafen SS, dva nové přírůstky od Milana Kubáně a v technice Bedford QLR.

Na soutěži jsme se potkali s Michalem Trlicou a jeho týmem Četníků, kteří si připravili dobové uniformy, výtisky, pohlednice a další věci spojené s touto dobou. s Michalem se znám už delší dobu, a tak jsme se rovnou domluvili na prezentaci prací a uniforem i u nás na soutěži v Šumperku, ale to se ještě všechno včas dozvíte.

Dále byla k vidění nádherná galerie Zdeňka Macháčka, hlavního organizátora výstavy. U tohoto jsem se pozdržel a obdivoval jeho obrazy. Cit pro detail, se kterým maloval obrazy je úžasný a troufám si říct, že nejsem jediným obdivovatelem. No uznejte sami, nevypadá to jako fotka?

Soutěže se také účastnil Milan Kubáň se svojí sbírkou figurek, kdekoliv se s Milanem potkám vždy jeho figurky obdivuji. Soutěž se nesla v pohodovém a přátelském duchu. Potkal jsem se tam se spoustou známých lidí a byl rád, že se s nimi po takové dlouhé době můžu zase vidět a prohodit pár slov. Všichni jsme si tento krásný slunečný den moc užili.  A doufejme, že nás už žádná další omezení nečekají a my se tak společně budeme moci vídat i na dalších soutěžích a výstavách, které nás čekají.

Soutěž se nesla v pohodovém a přátelském duchu. Potkal jsem se tam se spoustou známých lidí a byl rád, že se s nimi po takové dlouhé době můžu zase vidět a prohodit pár slov. Všichni jsme si tento krásný slunečný den moc užili.  A doufejme, že nás už žádná další omezení nečekají a my se tak společně budeme moci vídat i na dalších soutěžích a výstavách, které nás čekají.