O Štít města Jihlavy 2022

Oficiální zahájení soutěže.

Po naší soutěži Modelfest Šumperk to byla první soutěž, které se jedeme zúčastnit. Nový rok začal a vláda povolila hromadné akce bez jakýkoliv podmínek. Což je pro mnohé modeláře určitá úleva. Dopředu jsme byli domluvení, že pojedeme ve čtyrech, ale myslím si, že by jsme určitě zvládli dát dohromady dvě plná auta. 
Moc jsem se těšil, protože naposledy jsem byl na soutěži vloni v Tovačově, pokud nepočítám pořádání naší soutěže v říjnu.
Organizátoři už v pátek hlásili, že přes internetovou registraci je přihlášeno 513 modelů, ale konečný počet byl 560. 
V sobotu jsme vyrazili o půl sedmé ráno, nabral jsem postupně kluky z klubu a vydali jsme se na cestu. V autě byla sranda, takže cesta uběhla velmi rychle. Když jsme přijeli na místo, stoly se už pomalu plnily. Zaregistrovali jsme se a šli najít naši kategorii. Musím uznat, že v diorámách to bylo velice slabé, což je pro mě špatné, protože se nemáte s kým porovnávat. V malé technice 1/72 to bylo o něco lepší, ale taky to nebylo tak, jak jsme byli zvyklí z dřívějších dob, kdy prosadit se v technice 1/72 bylo těžké. Ale celkově v leteckých kategoriích bylo narváno a stoly přetékaly krásnými modely. V Jihlavě mají hodnocení rozdělené, že prvních 30 nebo 40 modelářů dostane hodnotící protokol a jde hodnotit modely ve všech kategoriích. My jsme s Honzou dostali taky hodnotící formulář a tak jsme to šli spolu projít. Musím uznat, že vybírat pouze 3 oceněné modely a hodnotit 1-3 místo bylo velice těžké. 
Musím říct, že nechápu proč soutěží pořádající klub v soutěži toto by mělo být nepsané pravidlo pořadatelského klubu a dát si raději klubový stůl se svými modely.
Celá výstava jinak probíhala v přátelské atmosféře a já jsem byl velice rád, že jsem si mohl pokecat zase s kamarády, se kterými jsem byl v kontaktu jen přes Facebook nebo po telefonu. Vyhlašování modelů proběhlo velice rychle i s prezentací fotografií oceněných modelů. I nám se podařilo získat ocenění, Honza Steiner dostal 3.místo v kategorii Vrtulová letadla 1/48 za Lockheed P-38F Lightning. A já jsem obsadil 3.místo v Bojové technice 1/72 a 1.místo v kategorii Diorámy 1/72 s Kolekcí diorám. 
I my jsme na soutěži našli naše favority, a tak jsme udělili 6 cen těmto vybraným modelům.

Su-100 v 1/35 od Jirky Růžičky
PBY-A Catalina od Martina Rychlýho
USS Saratoga od Petra Kopice

L-39ZA Albatros od Lukáše Rychlýho
A ocenili jsme i krásnou diorámu z 1.světový války s figurkama od Marka Duky v Žákovských kategoriích.
TBD-1A od Lukáše Rychlého povrchovka byla úžasná a tak si zasloužil naši cenu.